Konuşan Kitap Şenliği

'Konuşan Kitap Şenliği'ne öncülük edecek' 
Köşk, gençlere kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için harekete geçti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün girişimiyle bir süre önce başlatılan 'Türkiye kitap okuyor' kampanyası etkinleştiriliyor.
 
 

Bu çerçevede ünlü isimler, İstanbul Sultanahmet'te kurulacak çadırlarda kitap okuyacak. 21 Haziran'da başlayacak etkinliğin öncülüğünü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül yapacak. Köşk, 'Konuşan Kitap Şenliği' isimli kampanya için Türkiye'nin kendi alanlarında öne çıkan isimlerine "Kitap okur musunuz?" teklifi götürdü. Sanat, spor, edebiyat dünyasının tanınmış isimleri, kurulacak çadırlara gelip, 15'er dakika kitap okuyacak. Etkinlik, Hayrünnisa Gül'ün kitap okuması ile başlayacak.

Gül, önümüzdeki aylarda yeni bir kampanyaya destek verecek. Bilgisayar kullanımının giderek artması yanında bilinçli ve doğru kullanımı öğretmek için 'Bilgisayar Okur-Yazarlığı Sertifika Programı' düzenleniyor. Gül, kamuoyunun dikkatini bu projeye çekecek.

Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca Türkiye'nin onur konuğu olduğu ekim ayında yapılacak 2008 Frankfurt Kitap Fuarı'nın açılışını Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler ile birlikte yapacak.

 Abdullah Gül`ün cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk kez bir sosyal sorumluluk projesine imza atan Hayrünnisa Gül, İstanbul Sultanahmet`te düzenlenen "Konuşan Kitap Şenliği"nin açılışını yaptı. Şenlikte First Lady, kitap okuma konusunda evde eşiyle beraber yaşadıkları tatlı rekabete ve bu nedenle ortaya çıkan kıskançlıklara da değindiği ve esprilerle süslediği konuşmasında, "Çocuklar, eşimin ve benim onların yaşlarında okuduğumuz ve kütüphanemizde özenle sakladığımız kitapları okumaktan ayrı bir keyif alıyor. Laf aramızda, bu konuda bir rekabet var. Eşim kendisinden daha çok kitap okumamı kıskanır. Aman duymasın" dedi. Çocukların ilgisini kitaba çekmenin zorluklarından bahseden Hayrünnisa Gül, ebeveynlere, çocuklarına kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için, onlara sesli olarak kitap okumalarını, evde çocuklar için kütüphane oluşturmalarını ve kitap okuyarak örnek olmalarını tavsiye etti. Açılış töreninin ardından Hayrünnisa Gül, İstanbul Valisi Muammer Güler`in eşi Neval Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş`ın eşi Özleyiş Topbaş`la birlikte, ünlü isimlerin halka kitap okuduğu çadırları gezdi, çocuklarla sohbet etti. Hayrünnisa Gül ardından, ünlü sanatçı Gülben Ergen`i, çocuklara masal kitabından bölümler okurken dinledi. Şenlikte, Kadir Çöpdemir, Zara, Beşir Ayvazoğlu, Yılmaz Odabaşı gibi isimler de kitap okuyarak destek verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de öğle saatlerinde İstanbul`a geldi ve Türk İslam Eserleri Enstitüsü`nde düzenlenen resepsiyona katıldı.