Kütüphanede Şenlik Var

Kütüphanede şenlik var...

Raflar dolusu kitap, eğlenceli yazarlar, kitaplardan esinlenerek resim yapmak için boya, elişi kâğıdı sonracıma tıngırdatmak için bir piyano... Üstelik bunların hepsi bir kütüphanede  

Bir süredir, bir nedenle Hollanda'nın Den Haag şehrinde yaşıyorum. Alıştığım hayattan (ve İstanbul'dan) uzakta; üstelik bir başımayım... Ne yalan söyleyeyim; bir mahzunluk, bir burukluk oluyor insanda. Bu burukluktan kurtulmak için, buradaki yeni ahbaplarımdan Emine Aydın'ın sorumlu olduğu kütüphaneye gidiyorum boş vakitlerimde. Çünkü Schilderswijk adındaki bu kütüphane çoğunlukla çocuklara hizmet veriyor (adı da 'Ressamlar Mahallesi' anlamına geliyormuş) ve insanın, dilini bilmediği bir dolu çocukla bir arada olması, insana bir çizgi filmdeymiş hissini veriyor (bazen nasılsa anlamıyorlar diye, kendimi neşelendirmek için mıgırca nutuk attığım bile oluyor)!
Yakın çevredeki okullara giden Çinli, Türk, Faslı, Urdulu ve az sayıda da Hollandalı çocuğun okul çıkışı hücum ettiği kütüphane alışıldık, en azından benim alıştığım, kütüphanelere hiç benzemiyor. Bir kere burada koşturmak, yüksek sesle konuşmak, gülüşmek serbest! Schilderswijk Kütüphanesi'nin tek hâkimi çocuklar! Yabancı olduğumu ve dillerini bilmediğimi anladıkları andan itibaren beni sırtımdan dürtüklemeye başladıklarını, dokunup dokunup kaçtıklarını, karşıma geçip bana kıkırdadıklarını söylemem, sanırım size ruh hallerimiz (ve terbiyemiz) hakkında da bir fikir verecektir. Şikâyetin var mı derseniz; ne olacak!
Çocukların kütüphaneye gelmeleri, kütüphaneyi kullanmaları ve kitap okumayı sevmeleri için herkes elinden geleni yapıyor burada. Her yaş grubu için ayrı ayrı, güzelce etiketlenmiş raflar dolusu kitap dışında, çocukların ev ödevlerini yazmaları için bilgisayarlar, okudukları kitaplardan esinlenerek resim yapmaları için kâğıt, boya, elişi kâğıdı, karton, uhu, makas, sonracıma tıngırdatsınlar diye bir piyano... Ne ararsanız var kütüphanede.
Bir amaç çocukların okumaktan keyif almalarını sağlamak, geleceğin okurlarını yetiştirmekse, bir diğeri çocukları sürekli google'a girerek karşılarına her çıkan bilgiyi kes-yapıştır yönetimiyle sorgusuz sualsiz kullanma tembelliğinden kurtarmak, düşünmeye yöneltmek, kütüphanenin ve kütüphanedeki kaynakların nasıl kullanılacağını çocuklara göstermek. Hangi tür kitabın nerede durduğunu çocuklara öğretmek için bir tür polisiye oyun oluşturulmuş hatta; çocuklar birtakım bilmeceleri çözerek, ancak ayna tutulduğunda okunan metinlerde ne yazılı olduğunu anlamaya çalışarak vs. hem raflar arasında eğlenceli bir yolculuğa çıkıyor, hem de kütüphanenin hangi köşesinde ne var ne yok, öğreniyorlar.

Mutfak kapısını yumruklama hakkı
Öğleden sonraları çocukların doldurduğu kütüphane, sabahları farklı dilden dergi ve gazeteleri okumak isteyen yetişkinler ve bir öğretmen veya bilgisayar eşliğinde Hollandaca öğrenmeye çalışan kadınlarla dolu oluyor. Kütüphanenin ayda üç bin beş yüz kadar ziyaretçisi var; koleksiyonunun büyük kısmını 0-15 yaş grubuna hitap eden kitaplar oluşturuyor, ama yaş grubu çok yakında on sekize çıkarılacak (yetişkinler için de dil öğrenmeye yönelik kitaplar, dergi-gazete ve romanlar var). Kütüphanenin koleksiyonuna her hafta otuz kitap ekleniyor; bu kitapların yüzde sekseni yine çocuklar için.
Her yaş grubunun kendi oturma alanı, ayrıca suluboyalarına biraz daha su almak için mutfak kapısını yumruklama hakkı, ödev yazmalarında kendilerine yardımcı olan (ziyaretçileri gibi) yetmiş iki milletten çalışanı var. Üstelik bazı çalışanlar, zaman zaman civardaki okullarda özel dil dersleri vererek ya da öğrencilere kitap okuyarak öğretmenlere yardımcı oluyorlar. Bu arada, Hollanda'da kütüphanede çalışmak için kütüphanecilik okumak şart değil; edebiyat eğitimi de yeterli. Örneğin, bana kütüphaneyle ilgili bilgi veren kütüphaneci Annette de Hoop, Hollanda Dili ve Edebiyatı mezunu. Kütüphaneye hangi kitapların alınacağına da o karar veriyor. Gazetelerin cuma günleri edebiyata ayırdıkları sayfalarda muhakkak çocuk kitaplarına da yer verildiğini, sadece çocuk kitaplarının eleştiri ve tanıtımında uzmanlaşmış dergi ve yazarlar olduğunu belirtiyor Annette. Hollanda'da çocuk edebiyatı son yirmi beş yılda hız kazanmış; epey meşhur bir Hollandalı yazarın bu alanda ürün vermesiyle... Yirmi beş yıllık bir geçmişi var ama çok yol kat ettikleri açık; o kadar çok telif yazar ve ilüstratörleri var ki!
Annette'den o haftanın Çocuk Kitapları Haftası olduğunu, ülkenin her yerinde (kitapevleri, kütüphane ve okullarda) çocukları okumaya özendirmek için çeşitli etkinlikler düzenlendiğini öğrenince, sular seller gibi Hollandaca bilirmişim gibi bu etkinliklerden birine katılmak istediğimi söylüyorum.
Astrid Hamel adında bir yazar, şu benim her gün dürtüklendiğim kütüphaneye gelecek, hikâye anlatacakmış. Sabahın benim için erken, ama çocuklar için geç bir saatinde gidiyorum ben de kütüphaneye. Girişin hemen sağ tarafına otuz kadar küçük sandalye, bir CD player, bir de yerden epey yüksek, tahtvari bir başka sandalye yerleştirilmiş. Ne oluyor demeye fırsat kalmadan otuz-kırk kadar çocuk cıvıldaşarak içeri dalıyor.
Paltolar ve şapkalar bir masanın üzerine yığılıyor ve çocuklar sandalyelere yerleşiyor. Annette (umuyorum tatlı dille) çocukları susturup yazarı anons ediyor.
İçeri kırmızılı yeşilli bir keten giysi içinde, şapkalı mapkalı, belinde kemeri çantası (ve CD player'ın gizli kumandası), sırtında bir çekmece dolabıyla (telsiz mikrofonunu saymazsak) Ortaçağdan fırlamış gibi bir havayla Astrid Hamel giriyor. Meğer bir yazar değil, ozanmış kendisi. Okul okul, kütüphane kütüphane gezer, çocuklara hikâyeler anlatırmış. Sırtındaki çekmece, eskiden köy köy kasaba kasaba gezen ozanların çıkını yerine geçermiş. Çekmecelerin birinden şahane bir kutu çıkarıyor; ama kutuda ejderha öpücüğü varmış, "hepimiz yanarız!" diye kapağını açmıyor. Bir başka gözde kuş tüyünden bir kalem, bir diğerinde tas... (Ben, bu nesneleri anlatacağı hikâyenin girişi için kullandığı sonucuna vardım ki, tamamen yanılıyor da olabilirim!)

İlginç bir yazar
Sonradan öğrendiğime göre anlattığı hikâye şöyle bir şey: Çocuğun teki ormanda, gökyüzünden yere düşmüş bir yıldız bulur. Yıldız imparatora aittir ve imparator tabii ki yıldızını geri istemektedir. Yıldız gökteki yerine konmalıdır ki, imparator tekrar savaşa gidebilsin. İmparator yıldızı bulup getirenin, ödül olarak bir dilek hakkı olacağını söyler. Çocuk yıldızı sahibine, imparatora verir, ama verirken de bir daha asla savaş olmamasını diler.
Astrid Hamel yüzünü, vücudunu, sesini şekilden şekle sokarak öyle bir heyecanla anlatıyor ki hikâyeyi, ben bile, dilinden bir şey anlamadığım halde merakla dinliyor, seyrediyorum Hamel'i sonuna kadar. Hamel el salladıkça istisnasız bütün çocuklar dönüp arkamıza bakıyoruz; Hamel tavana doğru seslendikçe başlarımız yukarı kalkıyor ve bu kafa hareketlerini saymazsak, elli dakika boyunca hiçbirimizin çıtı çıkmıyor. Hikâye bittikten sonra Hamel'e giysisi, şapkası, çekmecesi hakkında sorular soruyor çocuklar. Hamel veda edip ayrılınca çocuklar da paltolarını giyinip kütüphaneden ayrılıyor.
Her yıl 3-13 Ekim arası düzenlenen Çocuk Kitapları haftası dışında, yine her yıl Ocak ayında, ebeveynlerin bebeklerine ve okul öncesi çağdaki çocuklarına kitap okumalarını, onlarla birlikte kaliteli zaman geçirmelerini sağlamak için Ulusal Okuma günleri düzenleniyormuş. Kütüphanede belirli aralıklarla düzenlenen kahvaltılı okumaları, mayıs ayında gerçekleştirilen okuma haftasında o dönemin popüler bir kitap kahramanının kütüphaneyi ziyaret etmesini saymıyorum bile.
İşte böyle! Hollanda, bu topraklarda yaşayan çocukların, hangi milletten olurlarsa olsunlar bu dili düzgün bir şekilde okuyup yazmalarına gerçekten önem veriyor. Bilmiyorum bizim memlekette neler yapılıyor kütüphanelerde vs.. Eh, o da alacağınız olsun benden.

Hazırlayan: Aslı Tohumcu

 

Получив подтверждение, что приказ получен и "скачать программу для моделирования автомобилей"принят к исполнению, я "скачать песни для машин"включил тормозные двигатели и начал заходить на посадку.

Ну, одного из них вполне хватит, сказал "виндовс 7 максимальная 64 скачать торрент"президент.

Этот человек, Оаким, мастер темпоральной фуги, хочет уничтожить "игры детский парк"Принца, а значит, лишить нас последних надежд на возвращение.

По правде говоря, "играть военные игры бесплатно"я не проявлял никакого желания фигурировать в "сахалин сахалин скачать"записях, но если ничего не поделаешь что ж, пусть на них "Скачать машины сказки 2 торрент"лучше буду я, чем противник.

Думаю, что плещется в оросительном канале.

Резкие "ли якокк карьера менеджера скачать"голубые огни полицейских машин вертелись в "музыка бачата скачать"моем мозгу все три недели, пока я лежал в пустой палате больницы "дейлом карнеги скачать"скорой помощи возле Лондонского аэропорта.