Kütüphanecilik Kulübü Faaliyet Raporu

KÜTÜPHANECİLİK KULÜBÜ FAALİYET RAPORU

 

KULÜBÜN ADI: KÜTÜPHANECİLİK

ÖĞRENCİ SAYISI: 25

KULÜBÜN YIL BOYUNCA YAPMIŞ OLDUĞU ÇALIŞMALAR:

·         Okul kütüphanesi yıl boyunca açık tutulmuş ve bütün öğrencilerin üye olmaları ve ödünç kitap almaları sağlanmıştır.

  • Kütüphaneler Haftası’nda kitap okumanın ve kitapların değeri çeşitli etkinliklerle öğrencilere anlatıldı, pano hazırlandı ve kütüphane girişine asıldı.

·         Okul içinde bütün öğrencilerin katılabileceği "kitap okuma yarışması" düzenlenmiş, yarışmanın duyurusu afiş yapılarak yapılmıştır. Ayrıca dereceye girenler okul yönetimi tarafından ödüllendirilmiştir.

  • İstanbul Liseler Arası 2. Kitap Okuma Yarışması bu yıl da yapılmıştır. Yarışmaya başvuran 225 okuldan 199'u 489 öğrencisiyle katılmıştır. Dereceye giren ilk 10'a çeşitli ödüller verilmiştir. Yarışmacılara okulun tanıtım bülteni ve İz dergisi verildi. Ödül töreni 31.05.2007 tarihinde konferans salonunda yapıldı ve ödüller dağıtıldı. Sınav Dergisi Dershanesi’nin sponsorluğu sayesinde birinciye dizüstü bilgisayar, ikinciye cep telefonu, üçüncüye  dijital fotoğraf makinesi ve dördüncüye MP3 çalar hediye edildi. Ayrıca ilk 10’a girenler başarı plaketi, kitara, kitap yüzüğü ve kitap seti verildi.

·         Birinci dönem kulüp çalışmalarını ve kitap okumanın önemini anlatan bir bülten çıkarılmıştır.

·         Yıl sonunda öğrencilere dağıtılmak üzere çıkartma hazırlanmış, çıkartmada her gün 30 dakika kitap okumanın gereği ön plana çıkarılmaya çalışılmıştır.

·         Bu yıl okul kütüphanesine Türk Edebiyatı, Bilim Teknik, Matematik Dünyası ve Popüler Tarih dergileri alınmış, öğrencilerin süreli yayınları tanıması sağlanmıştır.

·         Üsküdar Lisesi tarafından düzenlenen kitap okuma yarışmasına hazırlanan öğrencilerimiz ilçe çapında ilk üç dereceyi almışlardır.

  

KULÜBÜN PROGRAMINDA OLDUĞU HALDE YAPAMADIĞI ÇALIŞMALAR:

Kulübün planlayıp da yapamadığı çalışma yoktur. Önümüzdeki yıl da çalışmalarını etkin şekilde sürdürmeyi planlamaktadır.

KULÜBÜN İŞBİRLİĞİ YAPTIĞI DİĞER KULÜPLER:

* Müzik Kulübü * Felsefe Kulübü

* Tarih Kulübü * İletişim ve Yayın KulübüKÜTÜPHANECİLİK KULÜBÜ DANIŞMAN ÖĞRETMENLERİ