Halk Tiyatrosu

HALK TİYATROSU

Meddah: Elindeki bastonu ve mendili ile kahramanlarının kılığına girerek  çeşitli konularda hikâyeler anlatan  tek kişilik oyunlardır. Özellikle ramazan eğlencelerinde günümüzde de yaşatılmaktadır. (Süruri, Erol Günaydın, Dümbüllü)

Meddahın tiyatrodan farkı hazırlanmış sahnenin, dekorun ve diğer oyuncuların olmamasıdır. 

Ortaoyunu: Kökü Orta Asya’ya kadar dayanan geleneksel Türk tiyatrosudur. Bu tiyatroda da dekor bulunmaz. Sahnede Kavuklu (açık yürekli ama anlayışı kıt) ve Pişekâr ( bilgili kıvrak dilli) daha önce belirlenen bir konuda doğaçlama  yoluyla gösteri sunarlar. Oyun sırasında oluşan metinlerden en beğenilenleri sonradan yazıya geçirilmiştir.

Bu oyunlarda yer alan yardımcı oyunlardan kadın kılığına girenlere zenne  adı verilir. Kavuklu Hamdi, İsmail Dümbüllü bu alanda en meşhur oyunculardır. 

Karagöz: Geleneksel Türk Tiyatrosu kollarından  olan Karagöz, aslında bir gölge oyunudur.  Önceleri yaşadıkları rivayet edilen Karagöz ve Hacivat adlı iki karakterin  etrafında oluşan hikâyelerdir. Hacivat okumuş kibar geçinen ukalâ sınıfın; Karagöz ise  cahil ama uyanık ve pratik zekâlı halkın temsilcisidir. 

Bu iki kahramanın perdeye yansıtılan deriden yapılmış resimleri ustalarının elinde hayat bulur ve genellikle doğaçlamalarla yanlış anlamalar üstüne kuruan komik oyunlar sergilenir. Bu oyunda da yardımcı oyunclar vardır.  

Halk tiyatrosunun genel özellikleri:

ü  Hem göze hem kulağa hitap eder.

ü  Geleneksel sözlü tiyatro örnekleridir (Elimizdeki metinler sonradan yazıye geçen diyaloglardır.)

ü  Şive taklitlerinden yararlanılır.

ü  Daha çok güldürü unsurlarına yer verilir.

Последний "Скачать алкоголь 120 для виндовс 7 бесплатно"раз играли мы с полковником, с тем плешивым, в макао, так "Скачать паука доктор веб"я все ему просадил.

Оба генерала продолжали шепотом совещаться.

Постепенно мною начал овладевать "Игры со школой монстров"страх, вернее ужас, который достиг предела, когда "Скачать пдд с комме"я увидел, как кольцо мужчин разомкнулось и двое "Nocd для fallout 3"из них, взяв веревку, подошли к стираксовому дереву, росшему на краю поляны, и перекинули "Скачать картинки на телефон живые"конец через толстый сук.

В крайнем случае, конечно, можно пустить "Скачать музыку смешную"в ход и его, но тогда потребуется "Сапсан красная книга"много времени и терпения.

Тому, кто лишь раз взглянул на Луизу, не нужны "Бесплaтный шaблон joomla скачать"были клятвы негритянки, чтобы поверить в искренность ее слов, "Скачать презентацию горьки максим"какими бы восторженными они ни были.

Его сарказм попал прямо в цель.