Bir Tereddüdün Romanı (Peyami Safa)

KİTABIN ADI: BİR TEREDDÜDÜN ROMANI
KİTABIN YAZARI: PEYAMİ SAFA
YAYIN EVİ ÖTÜKEN NEŞRİYAT


1) KİTABIN KONUSU:

Bir yazarın iki kadın arasında evlenmek için yaşadığı tereddüDü anlatıyor.

2) KİTABIN ÖZETİ:

Kitap Mualla adında bir kızın arkadaşı tarafından tavsiye edilen bir kitabı okumasıyla başlar. Kitap kendisine çok ilginç gelir ve yazarıyla bir baloda karşılaşır. Yazar Mualla’yı görür görmez beğenir ve evlenme teklif eder. Mualla da düşünmek için süre ister.

Yazar daha sonra eskiden tanıştığı ve bir hayranı olan Vildan ile karşılaşır. Vildan da yazara evlenme teklif eder. Ona kocasından ayrılarak geldiğini söyler. Fakat yazar bunu nazik bir dille geri çevirir. Vildan yazarı intihar etmekle tehdit eder. Bir kaç ay geçtikten sonra yazar tekrar Vildan ile karşılaşır. Kendi izini ona bir süre kaybettirmiştir. Ama bu yeni karşılaşma Vildan’daki değişikliği yazara fark ettirir. Vildan’ın, evine çağırma teklifini kabul eder. Evine gittiğinde Vildan’dan bazı itiraflar duyar. Vildan’ın asıl isminin Vildan olmadığını ve kocasından ayrılmadığını ve bir de sevgilisi olduğunu öğrenir. Ertesi gün Vildan’ın evine gelip gerçekleri öğrenmek istediğinde ise evden taşındığını öğrenir ve Vildan hakkında hiçbir bilgi alamaz.


3) KİTABIN ANA FİKRİ:

İnsanlar önemli bir karar verirken daima tereddüt içinde olmuşlardır. Önemli buluşlar ve icatlar hep şüphe ve tereddütten doğmuştur.


4) KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

Mualla: Çok zengin ve asil bir ailenin kızı, dünyaya bakış açısı çok farklı olan bir kişiliğe sahip, devamlı farklı şeylerin arayışı içinde.

Vildan: Acayip davranışları bulunan, yaşamayı sevmeyen söyledikleriyle yaptıkları arasında çelişki olan ihtiraslı bir kadın.

Yazar: İnsanların ruhi tasvirlerini çok iyi yapabilen, düşüncelerinde daima kuvvetli ve kararlı olmaya çalışan güçlü iradeye sahip bir insan.5)KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

Kitap dil bakımından fazla yalın olduğu söylenemez. Yabancı kelimelere biraz fazla yer verilmiş; ama yine de akıcı ve sürükleyici bir yapıt. Esrarengizliklerle dolu her an diğer sayfasında ne olacakmış düşüncesiyle okunacak bir kitap. Sonunda da yine okuyucuya yorum imkanı bırakarak bu özelliğini göstermiştir.

6)KİTABIN YAZARI HAKKINDA BİLGİ:

Çocukluğu hastalık ve geçim zorlukları içinde geçti. Düzenli bir öğrenim görmedi. Bazı gazetelerde fıkra yazarı olarak çalıştı. felsefe konularına ve psikolojik çözümlemelere geniş yer verdi. XX. yüzyılda Türk toplumunun geçirdiği medeniyet değişimi ve sosyal bunalımlar üzerinde durdu. Başlıca romanları: Sözde Kızlar, Şimşek, Mahşer, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Fatih-Harbiye, Yalnızız.

Будь их намерения самыми мирными, они "Книги по экономике недвижимости"все равно пришли бы вооруженные и в такой "Новый бланк счет фактуры скачать"же одежде.

Все было обдумано задолго "Прохождение игры супер корова"до того, как они подошли к гичке.

Боясь, что "Скачать игры пушистики"он подъедет ко мне и начнет задавать вопросы, я пришпорил "Скачать игру гарри поттер лего"коня и поскакал галопом, крикнув Галлахеру, "зарплатный кредит"чтобы он не отставал от меня.

Ты заставляешь меня говорить о "Новая зума скачать"вещах, которые тебе вовсе "Книга человек который смеется"не следует знать.

Было вербное воскресенье, праздник цветов, и благочестивый кастилец усмотрел "Игры типа я ищу"в этом совпадении доброе предзнаменование.

Немного "Песня триада скачать"погодя, когда мы выиграли еще одну партию, он снова стал бахвалиться.

Жирный колдун "Скачать самоучитель игры на гармони"подскочил к Полю "Скачать песню яблочко"и взялся за скипетр, чуть ниже "Скачать dungeon hunter 3 android"руки Поля.

Это "Скачать установщик модов для minecraft"имя всегда нравилось Джинни.

Он "Редуктор цилиндрический чертеж"ведет себя так, будто "Скачать драйвер на камеру на асус"я и не жена ему, "Игра уличные гонки играть бесплатно"говорила она.

Она имеет "Скачать 1с эмулятор ключа скачать"два лица, смотрящих в "Дюмин скачать все песни"разных направлениях.

Он дробил зубами "Скачать книгу руны"кости и высасывал мозг.

Да, это действительно трюк, сказала она.