Gelibolu (Buket Uzuner)

YAZARI: Buket UZUNER

SAYFA SAYISI: 318

BASKI YILI: 1998

BASILDIĞI YER: Remzi Kitabevi

KONUSU: Çanakkale Savaşlarında şehit olan dedesinin kayıp mezarını bulmak için uğraşan Yenizelandalı Viktorianın öyküsü…

ESERİN KISA ÖZETİ:  

Viktoria Taylor Çanakkle savaşlarında şehit olan dedesinin mezarını bulmak amacıyla Yenizelanda’dan Geliboluy’a gelmiştir. Rehberi Mehmet ile gelibolunun küçük köylerinde gezen Viki bir köy kahvesinde, adına özel bir köşe hazırlanan , Çanakkale savaşlarınd şehit düşmüş olan Ali Osman Taylar’ın resmini görünce bu kişinin dedesi olduğunu iddia eder. Ancak köy halkı vatan için savaşmış ve kanını akıtmış Türk şehidi Ali Osman Taylar’a yapılan bu davranışı çok büyük bir hakaret olarak karşılar ve Viktoria’yı derhal köyden uzaklaştırırlar. Bu olaydan tüm Türkiyenin tv ve basın sayesinde kısa sürede haberi olur. Viktoria bu iddiasını kanıtlamak için Ali Osmanın halen hayatta olan kızı ile görüşmek için elinden gelen herşeyi yapar. Ali Osmanın kızı olan Beyaz Taylar adeta ayaklı bir tarihtir. Çok inatçı olan bu kadın, dış görünüşünün zıttına çok zeki ve biligilidir. Viktoria ile konuşurken tercüman kullanmadan kendisi ingilizce konuşmaktadır. Viki beyaz halanın inadını kırmayı başarır ve onunla görüşür. Bu görüşmeden sonra gerçekler birbir ortaya çıkar. Ali Osman Taylar aslında bir anzak askeridir ve savaşta ağır yaralanmıştır. Onu bir çukurun içerisinde hareketsiz halde bulan Beyazın annesi yaralarını iyileştirmiş ve iyi bir duruma getirmiştir.Bir süre sonra da evlenmişlerdir. Viktoria, Ali Osmanın torunudur aslında. İşte tüm bunlar Beyaz hala sayesinde birbir ortaya çıkmıştır. Viktoria iddiasında haklıdır ve bunu uzun ve zor uğraşlardan sonra kanıtlamayı başarmıştır. Ancak bu olay ne basına ne de köy halkına bu şekilde aktarılmamıştır. Çünkü onların tepkisi ile karşılaşabilir ve bunu kabullenmeyebililerdi. Doğruyu yalnızca üç kişi biliyrdu. Victoria, Beyaz hala ve Beyaz halanın yeğeni Ali Osman.

MUHTEVA BİLGİSİ:  

a)Eserdeki kişilerin tasviri: Beyaz Taylar: Çok inatçı ve sert bir kişiliğe sahiptir. Ancak bu sert kişiliğin altında bambaşka duygusal bir insan daha vardır aslında. Babasından aldığı bilgileri kendi çabaları ile geliştirmiştir. Bu nedenle çok bilgili ve zekidir. Ancak okulu elinde olamayan nedenlerle yarıda bırakmıştır.Viktoria: Fiziksel olarak; Uzun boylu, biraz zayıf, uzun saçlı ve güzel br turist kızıdır. Manevi değerlerine sıkısıkıya bağlıdır. Bu yüzden dedesinin mezarını bulabilmek için elinden geleni yapmıştır. 

b)Olayın geçtiği yer ve zaman: Olay Çanakkale’nin Gelibolu yarımadasında geçmektededir. Eserin içinde mektuplara yer verilliş . Bu mektuplar Birimci dünya savaşında yazılmıştır.Ancak Kitap geçen olay 1993-1995 yılları arasında geçiyor. 

c)Anafikir: Başkaları ne derse desin herzaman kendi fikirlerimizin arkasında olamalıyız.  

d)Tür Bilgisi:

Bu eser bir romandır. Roman, düz yazı biçiminde yazılan ve öyküye göre daha uzun olan bir edebiyat türüdür. Romanın en yaygın ve en kısa tanımlarından birisi budur. Roman, kişi ve olaylar aracılığıyla geçmişin ve bu günün gerçek yaşamını, az ya da çok karmaşık bir örgü içinde anlatan bir edebiyat türü olarak tanımlanır. Bazı tanımlamalara göre ise roman bir düş ürünüdür. Gerçek yaşama uygun olabileceği gibi uygun olmayabilirde; romancı kendi kafasında kurduğu bir dünyayı yansıtabilir. Romanda serüven; gelenek. Görenek ve kişilerin incelenmesi duyguların ve tutkuların çözümlemeleri vardır. Bütün bu tanımlamalar ve nitelemeler çağdaş roman içinde geçerli olmakla birlikte, daha çok 19. yy romanının özelliklerine dayanır.

Так ехали они то вскачь, то "Скачать игру для девочек на компьютер полная версия"замедляя шаг, чтобы немного передохнули "Скачать музыку электро?"усталые лошади.

Они видели, как сзади набегают черные волны с белыми пенящимися гребнями; видели, как небо над головой у них все больше и больше заволакивается грозовыми тучами.

Окинув беглым взглядом пустой трактир и заказав себе пиво, "карта банк хоум кредит"он подсел к Швейку "Агентство золотой ключ"и стал ждать, не скажет ли тот чего.

Посмотрите, вот как это делается.

Не дожидаясь помощи, "Скачать виндовс для нетбука"Луиза соскакивает на землю и становится около мустанга.

Я "Скачать игры восточные игры"положил тушу на землю, а сам отбежал к группе деревьев, ярдах в пятидесяти оттуда.

Я "Бот для ботва скачать бесплатный"стал слишком нахальным на своих собственных мирах.

Пока он сражался с насланной на него тварью, "Скачать альбом лазарева сергея"она не сбавила скорость.

Но ведь не может он рыскать до бесконечности, рано "Скачать симс новые"или поздно устанет и тогда припожалует к нам, вкупе со "Скачать игру курицы"сворой ищеек и вооруженный лупой.

Чувство, будто локоть ударил по "Скачать солдати 3"почкам, хотя это могло быть ребро ладони.

Кровь закапала из носа и окрасила усы.

Апджона в вышеизложенном эпизоде из моего детства.

Ну, а он принялся орать, будто "черная молний скачать" я хватил его курицей по морде.

На "бумбокс вахтером скачать" столике красовалась лампа в виде фарфоровой фигурки, держащей фрукты.

Человек, подобный "сборник мультфильмы скачать" Понтеру Ларгосу Диасу, не мог чувствовать себя в безопасности ни "Скачать чит спидхак для wow" на одной из своих доступных всеобщему обозрению вилл.

Когда они выехали на улицы Гранд-Кейса, "программы скачать плееры" такие узкие, что при встрече двух "ритм дорог ной сука ной скачать" автомобилей, один из них вынужден был сворачивать на обочину, уступая дорогу другому, полицейский как бы "скачать переводчики текстів" мимоходом задал вопрос, от которого Смита "скачать бесплатный бот для тюряги" мог бы и удар хватить.

Это казалось безнадежным предприятием.

Он взял "песню гагариной скачать" Друмолу за кулаки, похожие на свиные окорока, и сжал пальцы "скачать на телефон игры для телефона самсунг" так, что Друмоле показалось, будто у него из рук вытягивают нервы.

Примерно "kmplayer для windows 7 бесплатно"через месяц ленту должны были уничтожить.

Скорее всего это "скачать песни из фильма диктатор"был не гризли, а если и "шрек навсегда игра скачать"гризли, то совсем молоденький.

Поверх глаз юного "скачать звуки ударов"индейца Кольтер увидел другое лицо; это был белый "скачать радіо шансон"юноша примерно тех же лет.

Он "дима билан музыки скачать"наблюдал как Малакар ввел бесцветную "книга вербера скачать"жидкость себе в руку.

Хью "лепс скачать рюмка водки"начал ругаться на ходу по слову на каждый "скачать русификатор для sony vegas 10 pro"шаг, чтобы проверить, насколько хватит словарного запаса.

Я не "скачать песню криса брауна"принимал обдуманного решения.