Kitap Günlüğü

Birçok insan zaman zaman duygularını günlüğüyle paylaşmıştır. Kitapla arkadaş olmak, onunla ilgili düşüncelerinizi birileriyle paylaşmak ve güzel taraflarından arkadaşlarınıza söz edip onların da o kitapla arkadaşlıklarını sağlamak gerekir. Bunun için herhangi bir kitabı okuduğunuzda onunla ilgili düşüncelerinizi benim şirin sayfalarıma kaleme alarak yazma kabiliyetinizi geliştirin. Böylece o kitap hakkındaki duygu ve düşünceleriniz kalıcı hâle gelsin. Benim sayemde sizin ne tür kitaplardan hoşlandığınız ve okuma düzeyiniz ortaya çıksın. Bana yazacağınız yazılardan yazarların, eleştirmenlerin de haberi olacak. Bu da sizin daha güzel ve kaliteli kitaplarla buluşmanızı sağlayacaktır. Kimbilir belki öğretmeniniz zaman zaman bana y azdığınız yazıları okur da size güzel bir not bile verir.

Ha bu arada unutmadan söyleyeyim: Başkasının okumasını istemediğiniz düşüncelerinizi bana yazmayın. Şaka, şaka... kitapla ilgili her şeyi bana yazabilirsiniz. Çünkü günlüğümüzde düşünce özgürlüğü var.

 

OKUMAK

Ağabey kardeşini, rafta cilt cilt sıralanmış bir kitap ytakımına sıradağları seyreder gibi bakarken yakaladı.  Her cildi için beş kuruş var, okur musun?Kitaplar azametliydi, ama cilt başına beş kuruş da fena para değildi. Her cildin bitirilmesinde küçük bir yoklama yapılcak, bunu ödeme takip edecekti.Kardeş, onar, on beşer gün arayla imtihanlarını veriyor; ödemenin -toptan yapılmasını tercih ettiğinden- sonraya bırakılmasını istiyordu. Fakat son sayfayı bitirip son cildi kapayınca, okuduklarından, parayla değerlendirilemeyecek kadar büyük bir benlik ve kişilik kazandığı için, alacağını reddetti.

Arif Nihat ASYA 

YAZARKEN ÖĞRENMEK

Yazmayı, tuhaf gelebilir ama, öğrenmenin en sağlam yollarından biri saydım, sayıyorum.. Kişiyi yalnız öğrenmeye değil, bildiklerini sınamaya ve tartmaya, bir o kadar da bildikleri ve bilmedikleri üzerinde düşünmeye sürükleyen bir etkinlik bu.Yazmak, insanı okuma eylemi çerçevesinde de yönlendiren bir pusula çalışmasına dönüşüyor: Daha önce okuduğunuz pek çok metni daha önce okumadığınız bir biçimde okuyor, yorumluyor, yeniden değerlendiriyorsunuz.Öğrendiklerimi mi yazıyorum öyleyse? Dahak armaşık bir süreç: Bildiklerimle bilmediklerim kaynaşıyor yazarken, düşündüklerimle düşünmediklerim, o ana kadar düşünmediklerim buluşuyor. Okuduğum bir metinden göremediğim bir resme, dinlemediğim bir ezgiye, derinliğine varamadığım bir düşünceye gidebiliyorum. Yaşantıdan fazlasına uzanıyor insan.

Enis BATUR

 

Örnek yazılar:

Sevgili günlük, 6 Aralık 2003

Tam kitabımı okumaya başlıyordum ki babam kitaba şöyle bir göz attı. Kitabın adını görünce ve özetini okuyunca "“öyle saçma şeyler mi okuyorsun?” dedi ve ekledi “Böyle şeyler okuyup vakit harcayacağına sana ders veren kitapları oku.” dedi. Babamın söylediği sözler aslında doğruydu. Ama ben o kitabı derslerin stresinden kurtulmak için, eğlence olsun diye okuyordum. Bütün gün öğretmenlerden ders alıyordum. Bir de eve gelip kitaptan mı ders  alacağım diye düşündüm.

Emine AYDIN  

7 Aralık 2003

Hani bir kitabı bir senede bitiren kişiler vardır ya. Ben onlara tamamen karşıyım. Bir kitabı okuduğun zaman hemen bitireceksin ki kitabın heyecanını ve büyüsünü kaybetmeyesin. Kitabın bugün çok az bir bölümünü okuyabildim. Başım çok ağrıyor.

Emine AYDIN 

8 Ocak 2004

Bugün  okul çıkışında ablama giderken kitabımı otobüste okuyabilme şansı buldum. Gözümü kitaptan kaldırdığımda yan koltukta oturan 20-22 yaşları arasındaki bir bayanın da benimle beraber kitabımı okuduğunu farkettim. Gülüştük. Meğer o da benden 20-25 sayfa gerideymiş. Gelişen olaylar karşısında çok şaşırdığını söyledi. Ben de şaşırmıştım açıkçası...

Elif YILMAZ 

18 Aralık 2003

Her kitaba olduğu gibi bu kitaba da adaşım Emine sayesinde başladım. Kitabı bana tavsiye ederken biraz anlattı, ama ben dinlemedim. Çünkü, okumadan önce bir kitabın anlatılmasını hiç sevmem. Kitabı okuyacaksan, kitabın arkasında yazılan bilgilerden başka bir şey bilmeyeceksin. Yoksa kitabın tadı kaçar. Kitabı yavaş yavaş okuyup gelişmeleri sen takip edeceksin.

Emine DURMUŞ  

20 Aralık 2003

Kitap oldukça etkileyiciydi. Kitabı zevkle okuyordum ki Emine bana gıcıklık olsun diye yine de anlatmaya başlayana kadar. Kitabı okumaktaki heyecan kalmadı, ama gelişmeler için yine de okumaya devam ettim. İyi ki sonunu anlatmamıştı. Kitaba öyle bir kapıldım ki ders çıkışında bile okumaya devam ettim.

Emine DURMUŞ 

25 Kasım 2003

Bu kitaba yeni başladım ve çok etkilendim. İsmi Çatı. Zaten herkes bu kitabı ve serilerini çok övüyor. Karakterleri tanıdım, hepsini çok beğendim. Kitabın başında Chris'’n ölerek arkasında onu çok seven bir aile bırakması, onların üzüntüleri beni çok etkiledi. Sadece iki bölüm okudum ve okumama son verdim.

Seda HAM 

15 Aralık 2003

Sona yaklaşıyorum. Çok merak ediyorum sonunda ne olacak diye. Evde de misafirler var. Onların gürültüsünden anlayamıyorum.

Seda HAM 

20 Aralık 2003

Kaldığım yerden kitaba devam ettim. Çocuğun hayatındaki olumlu gelişmeleri okuyunca ayrı bir istek geldi. Okuya okuya kitabın yarısından fazlasını geçtim. Bu arada elimdeki kitabı görenler kitabın içeriğini sordular. Ben de tabii bazı bilgiler verebildim.

Kübra EKŞİ 

20 Kasım 2003

Bugün bir rekor kırdım. Serra tatilde çok eğleniyor. Ancak eğlencesi annesinin ve babasının boşanacağını duyunca sona erdi. Bu çok kötü bir durum. Böyle bir şey benim başıma gelse ne yapardım bilmiyorum. Hem Serra kiminle kalacaktı? Babasıyla kalırsa başka bir eve taşınmaları gerekecekti. Çünkü babası evlerini annesine bırakacaktı.

Eda SEVİNDİK 

21 Kasım 2003

Bayram hazırlıklarını yaparken bir taraftan kitabı okumaya devam ediyorum Televizyon izlerken bile kitap okuyorum. Çünkü sonraki olayları merak ediyorum. Serra’nın annesi ve babası boşandı. Serra okul hazırlıklarına başlamıştı. Bu arada annesi ile birlikte kalıyordu. Hem iş yapmak hem de kitap okumak çok zor. Serra bir hikâye yazdı ve okul dergisinde bu hikâye basıldı. Serra bu haberi duyunca havalara uçtu. Kim sevinmez ki...

Eda SEVİNDİK

 

Здесь были "что нужно для автокредита"индейцы с почти черным цветом кожи.

Негодяй, попробуй только замахнись на меня и ты умрешь!

Она "Скачать маил агент скачать для телефона"уходила под тень высоких деревьев, которые, следуя изгибу реки, образовали полукруглую рощу между берегом и садом.

Не удалось лишь сохранить имена.

На выстрел слетелись черные грифы они вытянули свои голые шеи, чуя добычу.

Покоя не дадут с этим соборованием!

В последний раз Мейтланд прошептал имя жены, полностью отдавая себе отчет в том, что неким подспудным образом возлагает на нее вину за свое положение, за боль в поврежденной ноге и за ночной холод, "Скачать программу скачать музыку из вк"обволакивающий его тело, как мокрый "Скачать картинку природы"саван.

Дрожа, Джек пробирался между ними.

Когда я вас нанимал, я думал, что покупаю лучший товар.

Да необъяснимое, грустный это путь, потомок Терры.

Было бы странно, если бы этого не случилось, проговорил Спайер.

Тогда я направился "Брачный договор образец скачать"на остановку, чтобы успеть на стереоизомерный автобус.

Когда вышли на поляну, "Никогда не поздно" там не "Верить больше некому" было никаких цыган.

Многообещающее начало, произнес Ларик.

Она, наверное, половину "Прописи для леворуких детей 5-6 л" времени гоняла из палатки львов, "Основы высшей математики. Пособие для студентов вузов" леопардов, каннибалов.

Голову "Все дороги ведут в Рим" украшал берет, а у бедра поблескивала рукоять "Физика т.1 / 5тт Механика" какого-то оружия.

В одном "Ричард Длинные Руки гроссфюрст" из запретных мест, возможно, в "Русалочка" горах Анвил.

Из домов выходили люди и "Три медведя" смотрели на него, но на лицах "Экология" их было совсем не то выражение, которого он ожидал.